Žurnāls “m2”

modern-high-tech-property

Vēl tikai pirms gadiem desmit “gudrās mājas” koncepcija šķita fantāzija, turklāt pieejama tikai ļoti bagātiem cilvēkiem. Tomēr zinātne ”nestāv uz vietas”, un ar katru gadu šis augsto tehnoloģiju produkts „gudrā māja” kļūst pieejamāks un populārāks.

Diezgan iespējams, ka jau tuvā nākotnē arī Latvijā ēku automatizācijas tehnoloģijas pārstās būt tikai elites dzīvokļu un privātmāju elements — to izmantošana aizvien paplašinās.

Kas tas ir — “gudrā māja”? Vai tas nozīmē, ka “gudrā māja” domā un visu dara tās īpašnieka vietā? Atbilde ir vienkārša: tā gan domā, gan dara, gan būtiski padara dzīvi tās īpašniekam vieglu.

“Gudrā māja” ir nu jau izplatīts un pierasts vienotas mājokļa vadības sistēmas nosaukums. “Gudrās mājas” darbība tiek programmēta atbilstoši mājas īpašnieka vajadzībām un vēlmēm. Apgaismojumu, mājas kinozāles vai televizorus, apkures un ventilācijas sistēmas, ūdensapgādi, kanalizācijas sistēmu, iekļūšanu telpās un teritorijā, kā arī videonovērošanu un signalizāciju — to visu ar jauno tehnoloģiju palīdzību var vadīt, izmantojot savu planšetdatoru vai viedtālruni; izsakoties tēlaini, “gudro māju” var izmantot, nepieceļoties no dīvāna vai pat neesot mājās.

“Nodarbojamies ar “gudrās mājas” sistēmu projektēšanu, programmēšanu un uzstādīšanu, un pēdējos divus gadus mēs novērojam, ka stabili pieaug pieprasījums pēc šī intelektuālā produkta. Sākumā par “gudro māju” interesējās tikai bagātie ārzemnieki, kas Latvijā bija iegādājušies nekustamo īpašumu, bet pēdējā laikā aizvien biežāk par to interesējas arī vietējie pircēji. Pēc aptuveniem aprēķiniem mūsu valstī ik mēnesi tiek uzstādīti vairāki desmiti “gudro māju” sistēmu,” stāsta kompānijas Smart House valdes loceklis Vladislavs Žogals.

Smart House Latvijā darbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Šajā laikā tā ir paguvusi iegūt lielisku reputāciju, veicot elektromontāžas darbus, kā arī sniedzot elektromateriālu tirdzniecības un daudzdzīvokļu māju apkalpošanas pakalpojumus. Pēdējos divus gadus kompānija aktīvi piedāvā ēku automatizētās vadības sistēmas gan Latvijā, gan arī Eiropā un Krievijā. Smart House ir īstenojusi projektus ne tikai Rīgā un Jūrmalā, bet arī Londonā un Maskavā.

Automatizācijas tehnoloģiju piesātinātais izmantojums mājās kļūst aizvien plašāks un daudzveidīgāks un var aptvert absolūti visas mājas ikdienas rūpes. Viena no vispopulārākajām un visbiežāk pieprasītajām “gudrās mājas” funkcijām ir iekšējā un ielas (privātmājām) apgaismojuma regulēšana. Izmantojot vadības paneli vai planšetdatoru, var noregulēt vajadzīgo apgaismojuma līmeni gan dzīvoklī vai mājā, gan arī atsevišķās telpās. Savukārt iebūvētā griestu un sienu pagaisma kļūst par interjera elementu, kas rada telpās patīkamu un relaksējošu noskaņoojumu. Var piebilst, ka visā pasaulē lielu popularitāti ir ieguvusi gaismas terapija.

 

komfortAr vadības paneļa palīdzību viegli var automatizēt arī ventilācijas sistēmas darbību: ievada noteiktu telpu vēdināšanas periodu, un ventilāciju ieslēdz, noraidot signālu no sensoriem, kas seko līdzi gaisa kvalitātei. Analoģiski var ieprogrammēt, kā darbojas siltā grīda. Vienā gadījumā tā var veikt telpu apsildes funkciju un izslēgties, kad dzīvoklī ir sasniegta nepieciešamā temperatūra, teiksim 21—22 °C, bet citos gadījumos tā var kalpot par komforta elementu: pa siltu grīdu vienmēr ir patīkami staigāt, – it īpaši gada aukstajos mēnešos. Vakarā jūs ejat pie miera, un grīdu apsildes sistēma izslēdzas, bet no rīta pusstundu pirms jūsu pamošanās tā atkal ieslēdzas.

Ko darīt, ja gribas pavārtīties pa gultu, bet aiz loga jau spoži spīd saule, un prātīgāk būtu atvilkt aizkarus. Celties? Nē! Nosūtiet no sava viedtālruņa vajadzīgo komandu, un spoži saules stari ieplūdīs jūsu guļamistabā: ”gudrās mājas” sistēma automātiski būs atvērusi aizkarus. Noteiktajā laikā tā var atvērt vai aizvērt arī žalūzijas un ārējās karnīzes.

Cits veids, kā izbaudīt “gudrās mājas” mazās viltībiņas, ir, piemēram, pamostoties nosūtīt komandu… kafijas automātam, lai tas sāk gatavot kafiju, vai komandu tējkannai, lai tā uzvāra ūdeni. Jūs varat pat “sarunāties” ar tējkannu — tā nav nekāda fantastika. Noteiktā laikā intelektuālā elektriskā mājsaimniecības ierīce atsūtīs jums uz tālruni paziņojumu: “Vai nevēlaties iedzert tēju, kungs?”, un jūs varat kaut ko atbildēt, piemēram, “Mazliet vēlāk!” vai dot komandu sākt vārīt ūdeni. Kompānija Smart House gaida tieši šādu SMS saziņas cienītājiem tīkamu sistēmu (izgatavotājrūpnīca pasūtījumu jau ir pieņēmusi).

Televizora ieslēgšana noteiktā laikā, iecienītajā kanālā, vajadzīgajā skaļumā, telpas apgaismojuma regulēšana, ieslēdzot mājas kinozāli, mūzikas atskaņošana, atverot vannas istabas durvis, gaismasķermeņu izslēgšana pēc noteikta laika, ja telpā neviena nav un netiek fiksēta kustība… Tas viss un daudz kas cits tad arī ir “gudrā māja”.

Tomēr šī sistēma ir slavena ne tikai ar savām, teiksim tā, izklaidējošām un mūsu dzīvi atvieglojošām funkcijām. “Gudrās mājas” veidotāji īpašu uzmanību ir pievērsuši mājas drošībai un problēmsituācijām, kas saistīti ar īpašumā notiekošo. Piemēram, ”gudrās mājas” sistēma var informēt dzīvokļa vai mājas īpašnieku, ka ir aizmirsts aizgriezt ūdens krānu vai pārplīsusi ūdensvada caurule. Tālrunī pienāks īsziņa, piemēram, “Iespējama applūšana.” Šādā situācijā tiek izmantoti divi izplatīti scenāriji. Pirmais — izlietnē, vannā vai vēl kaut kur ir ievietots sensors, kas reaģē uz ūdens parādīšanos. Otrais — ir uzstādīta ierīce, kas fiksē ūdens plūsmas sākšanos ūdens skaitītājā. Abos gadījumos automātiskajā vadības sistēmā ir ierakstīts algoritms, kas dod komandu aizvērt ūdensvadā ievietoto vārstu, tādējādi ļaujot izvairīties no mājokļa appludināšanas.

“Gudrās mājas” sistēmai ir piesaistīta arī signalizācijas sistēmas un videonovērošanas sistēmas. Vadības panelī var redzēt, kas stāv aiz durvīm vai pie vārtiņiem. Var arī saņemt videoattēlu, kas parāda notiekošo dzīvoklī, kurā esat atstājuši bērnus vai kurā strādā jūsu mājkalpotāja. Turklāt, videonovērošanas kameras var būt paslēptas, tas ir, ievietotas kustības sensoros. Kontrolēt to visu jūs varat, esot jebkurā pasaules vietā — galvenais, lai būtu pieejams internets.

īzīrē_small

Pasaulē kļūst izplatīti arī biometriskie lasītāji — pirkstu nospiedumu skeneri. Sistēma tiek programmēta tā, ka telpā var iekļūt tikai ierīcē fiksētās personas. Tas pats biometriskais lasītājs var jums kalpot, lai definētu uzdevumus visiem ”gudrās mājas” elementiem. Pieņemsim, ka pirmais mājās ir atgriezies vīrs, un — ”gudrā mājas” viņam ieslēdz televizoru, noregulē istabās vajadzīgo gaismas spilgtumu attiecīgajās istabās utt. Sievai un bērniem algoritms būs pavisam cits. Arī tad, ja tēvs vēlēsies ierobežot ”saviem resgaļiem” piekļuvi savam kabinetam, kurā viņš strādā ar svarīgiem dokumentiem, biometriskais lasītājs būs ļoti noderīgs.

Īsāk sakot, “gudrās mājas” sistēmai var pievienot praktiski visu, ko darbina elektrība, un to visu vadīt var no jebkuras ierīces, kurā ir instalēta vadības lietojumprogramma. Agrāk tā bija pieejama par maksu, bet tagad, izņemot dažus iPhone pakalpojumus, — bez maksas. Maksas pakalpojums var būt piekļuve sistēmai no attāla punkta, tas ir, ne no savas IP adreses. Šo problēmu atrisina, iegādājoties nepieciešamo licenci, kas maksā aptuveni 99 eiro.

Starp citu, iPhone un jebkurā viedtālrunī (uz Android platformas) var ielādēt lietotni, kas ļauj atvērt durvis bez atslēgas. Durvīs iebūvētā sistēma, izmantojot Bluetooth sakarus, ”ieraudzīs” tālrunī fiksēto saimnieku un pati atvērs durvis.

Kad vislabāk ierīkot “gudrās mājas” sistēmu? Protams, to labāk darīt tad, kad tiek veikts dzīvokļa vai mājas remonts, jo tad ir vieglāk salikt kabeļus un elektroinstalāciju. Tomēr, ja remonts jau ir pabeigts un mājoklī jau dzīvo cilvēki, arī tā nav liela bēda. Šādā gadījumā izmanto bezvadu signālu raiduztvērējus — KNX. Tajos izmanto baterijas, kas parasti jāmaina ne biežāk kā reizi divos gados.

“Ēku automatizācijas tehnoloģijas — tā ir nākotne,” — ir pārliecināts kompānijas Smart House valdes loceklis Vladislavs Žogals. “Tā nav nejaušība, ka Vācijā ir obligāta prasība aprīkot jaunās administratīvās ēkas ar “gudrās mājas” sistēmām. Aizvien populārāka “gudrā māja” kļūst arī dzīvokļu un privātmāju īpašnieku vidū. Eiropā jau ir iekārtoti vairāki desmiti miljoni “gudrās mājas” sistēmu.”

Svarīgi zināt, ka “gudrās mājas” sistēmas ar katru gadu kļūst aizvien pieejamākas. Vēl tikai pirms pāris gadiem viselementārāko “gudrās mājas” funkciju komplekts maksāja pāri par 15 000 eiro, pašreiz 50—60 kvadrātmetru dzīvokļa pārveide mūsdienīgā un ar intelektu piepildītā mājoklī izmaksā 5000—7000 eiro. Tehnoloģijas pastāvīgi mainās! Un mums nav jābaidās iet ar tām kopsolī. Tehnoloģijas — ir mūsu nākotne!