Nekustams īpašums

Gan drošība, gan ekonomija

– „Gudrās mājas” galvenais princips – tā ir visu sistēmu (signalizācijas, video, elektrības, klimata vadīšanas utt.) apvienošana vienā, – saka kompānijas Elstar Vladislavs Žogals. – Mēs strādājam pēc Eiropas standartiem KNX, kas iekļauj sevī tādus ražotājus, kā Jung, Gira, Berker, Siemens. Praktiski visi lielie Eiropas ražotāji šodien strādā pēc protokola KNX.

Pastāv ABB signalizācija, kura jau ir pilnīgi adaptēta KNX, bet ir ļoti dārga, un pat Krievijas klientiem ir diezgan dārga manta. Tāpēc mēs piedāvājam kaut ko līdzīgu – firmas Satel signalizāciju – tiem ir pārejas bloks no vājstrāvas signāliem uz KNX. Pateicoties tam, mēs varam izveidot noteiktus scenārijus. Piemēram, cilvēkam atrodoties telpā, ieprogrammēt sistēmu tā, lai tā padotu signālu videonovērošanas kameru ieslēgšanai.

sm4

Kad cilvēks aiziet no ēkas un uzstāda tajā signalizāciju, māja automātiski pāriet noteiktā režīmā, kas ir pielāgots tam, ka iekšā neviena nav. Tiek dots signāls gaismas atslēgšanai visā mājā, kādu slēgšanai un bloķēšanai, gaisa temperatūras pazemināšanai telpās. Scenāriji tiek izveidoti, atkarībā no klienta vēlmēm. Var būt ieslēgts cilvēka klātesamības mājā efekts, kad periodiski kaut kur aizveras-atveras aizkari pie logiem, un ieslēdzas vai izslēdzas gaisma.

Izņemot drošību, mēs šeit runājam vēl par resursu ekonomiju. Šajā sistēmā var ieslēgt gan apkuri, gan kondicionēšanu, gan apgaismošanu. Ja visu pareizi ieprogrammēt, var nopietni ietaupīt. Pie šīs pašas sistēmas var būt pieslēgta meteostacija, kura var aizvērt un atvērt žalūzijas noteiktās telpās – atkarībā no saules gaismas spilgtuma un tā uzdevuma, kuru uzstāda mājas saimnieks.

Mēs arī piedāvājam saviem klientiem ABB domofonus, kurus var izmantot sistēmā „gudrā māja” ar centrālo vadīšanas paneli. Tāpat arī var vadīt domofonu ar savu tālruni. Kā tās darbojas: cilvēks, kas atnāk pie jums ciemos, nospiež domofona pogu, un signāls ienāk uz jūsu tālruni. Jūs varat redzēt šo cilvēku, sarunāties ar viņu un varat atvērt viņam vārtus jūsu māja. Daudzi klienti interesējas par tādu pakalpojumu.

Mūzika seko jums

Vēl gribu pastāstīt par mūzikas sistēmām „gudrajām mājām”. Tās izgatavo Latvijas kompānija MBDD Sistems. Mūzikas bloks, ar kura palīdzību var „gudrās mājas” sistēmā vadīt skaņu, tiek montēts skapī, pie tā tiek pieslēgti skaļruņi. Šis bloks ir neliels, un tajā var ienākt no tālruņa pa Wi-Fi tīklu. Tāpat arī var ieslēgt mūziku no jebkura slēdža, kas uzstādīts mājā, regulēt skaļumu, pārslēgt radiostacijas vai ieprogrammētos mūzikas scenārijus. Jūs arī varēsiet caur šo bloku atskaņot visu mūziku, kura ir jūsu tālrunī caurAirPlay. Skaņas kvalitāte turklāt ir pat ļoti pieņemama.

Skaļruņi tiek montēti tajās telpās, kuras izvēlas mājas saimnieks. Mūzikas izslēgšana un ieslēgšana dažādās telpās var īstenoties ar kustības devējiem: jūs izejat no vienas istabas – skaņa izslēdzas, ienākat otrā – mūzika automātiski ieslēdzas. Šeit arī viss ir atkarīgs no ieprogrammētiem scenārijiem.

sm2

Vēl ir tā dēvētie biometriskie informācijas nolasītāji, kurus mēs arī izmantojam un uzstādām mūsu klientiem. Cilvēkam, kas ienāk mājā, ir pietiekami novilkt ar pirkstu pa tādu nolasītāju. Tas nosaka, kas atnāca. Šeit arī var izveidot dažādus scenārijus. Piemēram, ja saimnieks atnāca, tad, teiksim, ieslēdzas mūzika, gaisma, televizors, atveras visas durvis mājā. Tomēr, ja atnāk mājkalpotāji, tad atveras atsevišķas durvis, teiksim, virtuvē, mūzika un televizors neieslēdzas.

Ja minējām virtuvi, pastāstīšu, ka jau ir tādi ledusskapji, kas tiek pieslēgti „gudrās mājas” sistēmai. Tiem ir spēja analizēt to vai citu produktu esību, kuri glabājas noteiktās zonās. Ja kaut kā nav, tad ledusskapis pats sūta informāciju un interneta veikalu, un produkti, kuri beidzas, tiks piegādāti pie mājas.

Programmēšanas māksla

Mēs piedāvājam mūsu klientiemarī bezvadu KNX. Tas, vispār, var būt triju veidu. Pirmais – signāla pārvade notiek pa vadu ar spriegumu 30 Volti. Otrā situācija (Latvijā netiek pielietota) – informācijas pārraide notiek ar elektrisko frekvenču palīdzību. Un trešais veids – informācijas pārraide pa radiofrekvencēm. To mēs izmantojam: tiek uzstādīts raidītājs, pie kura tiek pieslēgta sistēma KNX, un tiek uzstādīti bezvadu slēdži, kurus var piestiprināt, piemēram, pie stikla vai koka virsmas – tajās vietās, kur ir grūti ievilkt vadu. Tiek izveidota noteikta frekvence, un šajā frekvencē tiek pārraidīti signāli uz bloku KNX.

Šeit ir praktiski izslēgti traucējumi – mēs realizējām jau trīs tādus projektus, un no klientiem nebija nekādu pārmetumu. Viss strādā precīzi. Tas ir ļoti ērti, piemēram, birojos, kur ir daudz stikla, tā kā slēdžus var novietot tieši uz stikla. Tas ir funkcionāli, un diezgan skaisti izskatās.

sm3

Var vadīt visu „gudrās mājas” sistēmu ar pults, kas ir līdzīga televīzijas pultij, palīdzību. Turklāt mēs varam izmantot slēdžus „gudrās mājas” vadīšanai, kuri tam nebija paredzēti. Visas sistēmas, kuras ir māja, var būt apvienotas. Un, ja tas ir prasmīgi izdarīts, tad tas tiešām ir par labu cilvēkam.

Taču, ja sistēma nav novesta līdz galam, tad klients diez vai paliks apmierināts, vēl jo vairāk, ieguldot „gudrajā mājā” diezgan lielu naudu. Tāpēc ir jāuztic „gudro māju” sistēmu uzstādīšana un noregulēšana profesionāļiem, kuriem ir darba pieredze šajā jomā. Ļoti daudz kas ir atkarīgs no programmēšanas – tā ir īsta māksla.

Mēs strādājam gan ar privātiem klientiem, gan arī ar firmām. Turklāt mums ir valsts pasūtījumi „gudro māju” iekārtas montāžai.

200 eiro par „kvadrātu”

Kas attiecas uz iekārtas montāžas termiņiem, tad tie ir atkarīgi no objekta izmēriem. Paņemsim, piemēram, māju, kuras platība ir apmēram 300 m2. Sākotnēji tiek veikta vadu sadale – katra apgaismošanas līnija stiepjas uz spēka skapi, lai to varētu vadīt. Pirmais posms – montāžas darbi – aizņem līdz divām nedēļām. Šeit ietilpst gan vājstrāvas, gan arī spēka līniju sadale.

Pēc tam seko skapju montāžas – tam ir vajadzīgs laiks, kas nav ilgāks par nedēļu. Un pēc tam visu aktīvo bloku montāža – vēl apmēram nedēļu.

Pēdējais posms – finiša iekārtas uzstādīšana, plus programmēšana. Tas aizņem no divām nedēļām līdz mēnesim. Šeit ir jārada kādi scenāriji, ir jāsasaista kopā visa iekārta. Kopumā, no montāžas sākuma līdz programmēšanas beigām paiet apmēram divi mēneši. Bet, likumsakarīgi, visi šie darbi tiek sadalīti daudz ilgākā laika posmā.

sm1

Mēs dodam standarta garantiju „gudrās mājas” sistēmām – 2 gadi. Kādu bojājumu gadījumos, skatāmies pēc situācijas – ja mūsu vainas dēļ notika bojājums, tad remontējam par savu rēķinu, pat tad, ja garantijas termiņš jau ir beidzies. Cenšamies saglabāt labas attiecības ar klientiem.

Ja runāt par cenām, tad viss kopā (elektrība, vājstrāvas sistēmas, „gudrā māja”, materiāli) šodien izmaksā no simts līdz divi simti eiro par kvadrātmetru. Ja skatāmies tikai elektrības un vājstrāvas tīklu montāžu – tas būs 50 eiro par kvadrātmetru. Ar „gudro māju”, apmēram, 200 eiro par kvadrātmetru.

Tā kā tehnoloģijas nestāv uz vietas, tad vienmēr var integrēt tehniskos jaunumus jau uzstādītajā „gudrās mājas” sistēmā. Piemēram, pieslēgt kādu sadzīves tehniku. Lieli ražotāji tagad cenšas izlaist sadzīves tehniku, kura ir pielāgota standartam KNX. Piemēram, kompānijas Miele izlaiž KNX adaptētās veļas mazgājamās mašīnas, kafijas aparātus. Ieviest ķīniešu tehniku „gudro māju” ir daudz sarežģītāk.